II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Fenomeny Muzyczne 2023

Urodził się w 1957 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej odbył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1981 roku. Swoje umiejętności doskonalił w Londynie pod kierunkiem Johna Binghama.


Jest laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz zdobywcą II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Saragossie (1983). Prowadzi intensywną działalność koncertową. Występował w Austrii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Francji, Hiszpanii, Korei Płd., Kuwejcie, Niemczech, Portugalii i Włoszech. Brał udział w Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, a także w festiwalach w Lockenhaus i La Chaise-Dieu.


Specjalne miejsce w jego działalności artystycznej zajmują nagrania. Na trzynastu płytach kompaktowych Jerzy Sterczyński nagrał komplet nokturnów, walców i polonezów oraz II Sonatę i drobne utwory Fryderyka Chopina, utwory solowe Czajkowskiego, Beethovena, Regera i Szymanowskiego oraz koncerty Chopina, Lessla i Dobrzyńskiego. Najnowsza płyta, wydana w roku 2005, zawiera utwory Józefa Wieniawskiego: sonatę solową oraz wiolonczelową.


Jerzy Sterczyński od roku 1989 jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), pełniąc rolę kierownika Wydziału Fortepianu  oraz rolę dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów.

Jerzy Sterczyński 

II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Fenomeny Muzyczne 2023

 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en

sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Niech świat Cię usłyszy ! 

Kontakt

stawia sobie za cel promocję młodych muzyków w szerokim aspekcie propagowania talentów muzycznych, starając się uwypuklić indywidualny rys każdego z nich.

Fundacja Pro Juventus

Fundacja Pro Juventus

Media Społecznościowe